FreeStockCharts je online služba, kterou můžete využívat k technické analýze. Její používání je zcela zdarma a navíc nemusíte instalovat žádný software do počítače. Službu můžete dokonce používat i bez registrace, já osobně ale doporučuji si zde účet otevřít, protože tím získáte nejaké zajímavé výhody navíc. Registrace je samozřejmě bezplatná a zabere vám maximálně 2 minuty. Pojdme se ted spolu podívat, jak s tímto nástrojem pracovat a kde najdeme všechny důležitá nastavení. Pro používání tohoto online nástroje k technické analýze můžete použít následující odkaz freestockcharts.com. Po přechodu na stránky klikněte na tlačítko Run Free Version.

Pokud vám stránka napíše chybovou hlášku „Please use a different browser to run FreeStockCharts.com“, otevřete portál například pomocí Internet Exploreru.  Jak už jsem zmiňoval, tak se doporučuji prvně zaregistrovat. Můžete si pak ukládat šablony s vytvořenými grafy a můžete si také nastavovat upozornění. To je bez registrace nemožné. 1. Pokud budete chtít změnit graf a podkladové aktivum, tak klikněte na EUR/USD (nebo jiné aktivum, které se Vám zde zobrazí) a začněte psát název, popřípadě zkratku aktiva, které chcete momentálně sledovat. 2. Následně si změňte časové období grafu, můžete si vybrat od minutového grafu až po roční. 3. Nejspíše nebudete chtít sledovat vývoj ceny na HLC baru, ale třeba na svíčkovém grafu. Ten můžete nastavit následujícím způsobem, klikněte na tlačítko Settings > Plot Style a v prvním řádku změňte na Candlestick. Pokud byste chtěli změnit například i barvu pozadí, barvu svíček, nebo čohokoli jiného, můžete tak učinit přes Settings > Properties. Tohle je asi nejdůležitější nastavení, které budete používat hodně často. Nyní se spolu podíváme, jak můžete do grafu přidávat indikátory, oscilátory, křivky a další.

FreeStockCharts – Přidávání indikátorů, křivek a dalšího

Přidávání indikátorů a oscilátorů, které nám můžou pomoci odhadnout budoucí vývoj trhu je u FreeStockCharts velmi jednoduché. Klikněte na tlačítko „add indicator“ a vyberte si z široké nabídky, která je k dispozici. Indikátor se Vám poté ihned zobrazí pod vaším grafem s vývojem ceny, nebo v něm (záleží na druhu indikátoru samozřejmě). Pokud chcete v grafu posouvat do leva, nebo do prava, tak použijte ikonku „Pan“ v levém horním panelu (vypadá jako ruka). Jakmile budete chtít u některého bodu/svíčky vědět přesnou otevírací, nebo konečnou cenu, tak klikněte na Cross (křížek, první ikonka v levo).

Do grafu můžete rovněž přidávat lineární, horizontální, nebo trendové křivky. Pro použití trendové křivky klikněte na ikonku „Trend“ a následně vyberte kde má začínat a kde končit. Tuto křivku si můžete stejně tak jako kterýkoli jiné typy křivek libovolně posouvat a upravovat. Rovněž u nich můžete měnit i jejich barvu. Horizontální křivku pak můžete aktivovat kliknutím na H line a vertikální kliknutím na V line. Kromě těchto křivek máte také možnost využít různé šipky, obdélníky, elipsy apod.

Jak si graf uložit pro pozdější používání

Pokud jste se u FreeStockCharts zaregistrovali, jak jsem Vám radil, tak si nyní můžete vytvořený graf uložit pro pozdější používání. Při příští návštěvě stránek se pouze přihlásíte a otevřete si tuto šablonu, která bude ve stejném výchozím nastavení, jako jste ji naposledy uložili. Pro uložení šablony klikněte na File > Save As a zadejte vámi zvolený název. Při příští návštěvě kliknete jen na File > Open Layout. A to je vše, snad tento návod shledáte užitečným.