NFP je pro obchodníky jedna z nejvíce očekávaných ekonomických událostí každého měsíce. Ve které se ve zkratce dozvíte statistické informace o nových pracovních místech v USA a o aktuální nezaměstnanosti v USA. Ve statistikách nejsou započteny pouze pracovníci zemědělství, odtud také pochází název zpráv „Non-Farm“. Můžete tak zjistit, jestli se americká ekonomie zlepšuje a roste, nebo jestli naopak upadá. Non-farm payrolls jsou publikovány vždy první pátek v měsíci.

NFP zaměstnanci tvoří drtivou většinu země, podílí se totiž až na 80% celkového HDP USA. Mělo by vám být tedy jasné, že publikování těchto informací značně ovlivní trh, a především americký dolar. Největší změny trhu můžeme pozorovat u měnových párů, které obsahují americký dolar, anebo jakkoliv úzce souvisí s touto měnou.

Jak NFP obchodovat

Předtím než jsou jakékoliv důležitá finanční data publikovány, ekonomičtí experti vytváří jejich odhady. Při obchodování NFP obchodujeme rozdíl mezi odhadem a reálnými daty, které zjistíme ve 14:30 (Našeho času – letní pásmo) každý první pátek v měsíci.  

Ukažme si to na možném hypotetickém příkladu. Z posledních zveřejněných NFP dat, které byli publikovány jsme se dozvěděli, že byla 8,2 % nezaměstnanost. Analytici nyní odhadují, že NFP statistiky ukáží výrazné zlepšení nezaměstnanosti a předpovídají hodnotu nezaměstnanosti na 7,7%. Poté přijdou reálná data, ve kterých se dozvíte že nezaměstnanost opravdu klesla, ale na 8,1%. Mohli byste si tak myslet, super, nezaměstnanost klesla a předpokládali byste, že se to pozitivně odrazí na trhu. To by se ale s největší pravděpodobností nestalo, protože snížení nezaměstnanosti bylo oproti odhadům velmi nízké. Takto nízké snížení by dokonce mohlo být viděno jako „zklamání“ a mohlo by to poškodit důvěru ve zlepšení ekonomie. V takovém případě by naopak trhy mohli jít spíše ještě dolů. Mějte tedy vždy na paměti, obchodujeme odhady, proti reálným datům.

Co obchodovat – Kdy vytvořit Call a Put opci

Pokud například NFP zpráva překoná očekávání, můžete uvažovat o vytvoření call opce na jakýkoliv pár, kde je americký dolar na prvním místě a je tedy hlavní měnou, jako například u forexových párů: USD/CHF, USD/JPY, USD/CAD. Opačně můžete vytvořit Put opci na páry, kde je americký dolar kótovací měnou a je na druhém místě, tedy například u párů: EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD. Pokud naopak zpráva ukáže negativní výsledky, tedy např. ztrátu pracovních pozic můžete přemýšlet o vytváření opačných obchodů. Tedy u páru, kde je dolar na prvním místě o Put opci a u párů, kde je na druhém místě o Call opci.

V teorii to zní velmi jednoduše, ještě ale musíte vědět kdy je nejlepší čas do pozice vstoupit a jakou zvolit expirační dobu.

Návrh strategie na obchodování NFP

Zpoždění mezi publikováním NFP a reakcí trhu není prakticky žádné. My ale do obchodu nestoupíme ihned po jeho publikování, protože je to most riskantní a trh se teprve rozhoduje, jakým směrem se vydá. Jedna z variant, jak při obchodování NFP zpráv můžete postupovat vypadá následovně.

  • Zvolíte si 15minutový svíčkový graf
  • Otevřete si platformu brokera, abyste byli případně ihned schopni reagovat na signál
  • Počkáte na vytvoření první svíčky po publikování NFP
  • Svíčka od 14:30 do 14:45 bude „skákat“ nahoru a dolů. Počkáte tedy po této svíčce na objevení inside baru (nemusíte se jednat hned o další svíčku).
  • inside bar’s high a low (tedy nejvyšší a nejnižší dosažená cena během cyklu) jsou potencionálními signály pro naše obchody. Pokud se následná svíčka uzavře nad, nebo pod inside barem, můžeme uvažovat o vytvoření obchodu ve směru proražení („breakoutu“).
  • Jakmile trh určí směr, zvolíme případný nákup Call, nebo Put opce
  • Zvolíme expirační dobu 15-30 minut

Finální slovo – testování obchodování NFP před reálným obchodováním

Obchodování NFP je hodně o praxi, brzy zjistíte, že po několika obchodování těchto zpráv se výrazně zlepšíte a budete vědět, jaký nejspíše dopad na trh budou mít. Doporučuji právě proto obchodovat alespoň 5x NFP na demo účtu, než to zkusíte s reálnými penězi.