Jak obchodovat s komoditami jako začátečník – Průvodce

[toc]
 

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, tak do kontaktu s komoditami přicházíme dennodenně. Jsou totiž všude kolem nás. Obchodování komodit na bázi výměnného obchodu je tu již po dlouhá staletí, až během posledního desetiletí se však princip jejich obchodování zásadně změnil. Je tomu tak, protože dnes je již možné spekulovat na vývoji cen komodit bez toho, aniž bychom museli fyzicky jakoukoli komoditu vlastnit. V následujícím průvodci obchodováním komodit pro začátečníky shrneme všechny zásadní informace, které byste měli znát, než se do obchodování na tomto trhu pustíte. Začneme se základním rozdělením komodit, pak si povíme něco o tom co může ovlivnovat ceny komodit a v závěru si ukážeme, jak může vypadat jednoduchý obchod s ropou.

Základy, které byste o trhu s komoditami měli vědět

Komodity jsou na burze brány jako zboží jednotné kvality a ceny. To znamená, že z pohledu trhu je jeden barel ropy naprosto stejný jako kterýkoliv jiný barel ropy. Díky zaměnitelnosti komodit je na trhu stanovená jednotná cena pro každou komoditu. Pokud se tedy podíváte na cenu Brent ropy, tak zjistíte, že se uvádí pod jednou určitou hodnotou.

Základní rozdělení komodit

Komodity jsou rozdělovány do dvou hlavních kategorií – tvrdé a měkké komodity. Tvrdé komodity jsou ve většině případech těženy, zatímco měkké komodity jsou získávány chovem, anebo pěstováním. Takto vypadá základní rozdělení komodit:

Tvrdé komodity

 • Kovy (např. zlato, stříbro, platina a měď)
 • Energie (např. ropa, zemní plyn, topný olej a benzín)

Měkké komodity

 • Hospodářská zvířata a maso (např. vepřové boky, hovězí na výkrm & porážku)
 • Zemědělské komodity (např. kukuřice, sója, pšenice, rýže, káva, bavlna a cukr)

Jak obchodovat komodity?

Obchodníci, kteří nechtějí komodity fyzicky vlastnit a chtějí pouze spekulovat na jejich kurzu mohou obchodovat CFD na komodity (ukázka obchodu na ropu). CFD obchodování je prováděno skrze obchodní platformy, které jsou dostupné i za použité obyčejného webového prohlížeče. Otevírání a uzavírání komoditních obchodů již není složité a nedostupné jako dříve. CFD lze obchodovat na komodity, opce, ETFs (burzovně obchodované fondy) a akcie.

a) Komodity

CFD na komodity je možné obchodovat s finační pákou 1:20. CFDs kopírují v reálném čase aktuální cenu za kterou je na reálném trhu komodita fyzicky prodávána. Při obchodování CFDs vy ji však nikdy fyzicky nevlastníte. Tento investiční nástroj slouží pro spekulaci budoucího vývoje kurzu komodit. Je možné spekulovat, jak na růst ceny komodit, tak i na jejich pokles.

b) Opce

CFD na komoditní opce je možné obchodovat s finanční pákou 1:20. Obchodovat je možné Call i Put opce u kterých můžete opět spekulovat na růstu, nebo poklesu kurzu.

c) ETFs

CFD na komoditní ETFs (burzovně obchodované fondy) je možné obchodovat s pákou 1:5. ETFs jsou spravovány manažery fondů, kteří rozhodují o tom která aktiva budou součástí portfolia. Komoditní ETFs se mohou skládat z jediné komodity (např. iShares Silver Trust), skupiny komodit (např. OIH-Oil Service), anebo z komoditního indexu (např. Commodity Index Fund).

d) Akcie

CFD na akcie je možné obchodovat s pákou 1:5. Trh nabízí spoustu akciových titulů, které jsou nerozlučně spojeny s komoditami a jejich cenami. Jedná se například o populárního dodavatele elektřiny a plynu – ČEZ, o americkou ocelářskou firmu United States Steel, o Pioneer Natural Resources (hledání geologických uložist uhlovodíků) a o stovky,nebo i tisíce dalších firem.

U 76,4% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty

Vlivy ovlivňující ceny komodit

Komodity jsou závislé na nabídce (supply) a poptávce (demand). Pokud je nabídka komodity narušena a poptávka je stále stejná, cena komodity vzroste. V případě, že se poptávka sníží a dodávka se nezmění, cena komodity klesne. Z toho tedy plyne:

Poptávka > Nabídka = Vyšší ceny
Nabídka > Poptávka = Nižší ceny

Aspekty, které mají vliv na ceny komodit jsou vždy rozdílné dle druhu komodity, proto jsme vytvořili nasledující rozdělení.

Kovy

Cena kovů je zásadně ovlivněna využitím, které pro dané kovy máme. Základní kovy jako železo, měď a hliník stojí v čele celosvětové průmyslové výroby, zatímco vzácné kovy, jako zlato a stříbro, jsou primárně používány pro bižuterii a udržení hodnoty.

Cena základních kovů je převážně poháněna poptávkou v zemích supervelmocí. Největším hráčem v této hře je Čína, která stojí za polovinou celosvětové spotřeby základních kovů. V případě, že by čínská ekonomika zpomalila, trh základních kovů by na to ihned zareagoval. Dalšími největšími světovými spotřebiteli základních kovů, které bychom měli mít v hledáčku jsou Indie, Rusko a Jižní Korea.

Drahé kovy, zejména zlato a stříbro, jsou považovány za tzv. “save haven” investice. To znamená, že v případě nejistoty na trzích by měli zvyšovat na své hodnotě, anebo ji velmi dobře udržovat. Ceny těchto dvou drahých kovů mají tendenci mít inverzní vztah s úrokovými sazbami a americkým dolarem.

Vzácné kovy mají dnes již široké využití, jedno z těch vůbec nejdůležitějších je v elektronice. Pokud máte tedy například počítač, buďte si jisti, že byste v něm nalezli malé kousky zlata, stříbra, platiny, anebo i palladia (Tyto kovy jsou používány např. na vytvoření plošných spojů na základní desce, v počítačových čipech, anebo v pevných discích). Pokud se objeví důležité oznámení o nových použití drahých kovů v elektronických součástek, zvýší se poptávka spolu s cenami těchto kovů.

Energie

Kategorie komoditních energií je unikátní v tom, že dokáže ovlivnit ceny všech ostatních trhů. Je tomu tak, protože pokud náklady na dopravu a export vzrostou, tak vzroste mimo jiné i cena kovů, hospodářských zvířat, masa a zemědělských komodit.

Šampiónem těžké váhy energetického sektoru je ropa, která představuje 43% světové spotřeby energie. Ceny ropy je založena především na hospodářském růstu. To znamená, že pokud je celosvětová ekonomika v dobrém stavu, je potřeba více ropy (roste spotřeba energie a tepla v domácnostech, více se používají automobily apod.). Na druhou stranu, pokud je na trhu nestabilita a mohlo by dojít k finanční krizi, trh s ropou bude ten první, který odpovídajícně zareaguje.

Cena ropy může být ve velkém ohrožení kvůli politickému napětí v zemích, kde se ropa těží (anebo v zemích, které ve velkém importují ropu z těchto zemí). Na světe existuje jen několik málo států, které ropu těží, do většiny částí světa se ropa exportuje. V případě, že je tedy nepřetržitá přeprava narušena, cena ropy ihned zareaguje. Z tohoto důvodu musí obchodníci s ropou neustále sledovat různé události jako jsou třeba výbuchy potrubí a kanálů, narušení kvality dodávané ropy, stávky atd.

Hospodářská zvířata a maso

Hospodářská zvířata se neobejdou bez kukuřice, ječmene, ovsa a dalších zemědělských komodit, které dobytek konzumuje. Cena dobytku se tedy odvíjí také mimo jiné od ceny těchto komodit. Další faktor, který ovlivňuje jejich cenu jsou nepříznivé povětrnostní podmínky, anebo choroby skotu. Věděli jste, že dobytek může zkonzumovat během studených zim až o 50% více krmiva, aby dokázal udržet tělesnou teplotu? Naopak v horkých letních měsících hrozí dobytku přehřátí, což může mít za následek špatnou produkci zvířecích potomků, pomalé nabírání hmoty, anebo dokonce úmrtí.

Ceny různých typů masa jsou na sobě úzce navázány. To znamená, že pokud ceny vepřového masa vzrostou, poptávka po hovězím se zvýší, což může vyústit ve zvýšení cen hovězího (kvůli nedostatečné nabídce na trhu). V případě, že na trhu panuje obava ohledně kvality masa, může to značně ovlivnit import i export daného typu masa. Jako příklad lze uvést aféru s polským kuřecím masem, kdy k nám byly do Česka exportovány 3 tuny kontaminovaného masa obsahující salmonelu. Tento incident se stal mediálním hitem, o kterém věděl snad každý v zemi. Od té doby značná část populace se bojí nákupu polského kuřecího a raději sáhnou po dražším masu z Česka (popř. po jiném typu masa).

Faktory, které mohou také pěkně zahýbat s cenou masa jsou technologická vylepšení, které dokáží robotizovat práci farmářů, anebo zlepšit dosavadní produkci nového dobytku. Komoditní obchodníci, kteří se zaměřují na tento sektor by také měli sledovat, jestli státy s vysokou produkcí dobytku nevytvořili nové vládní plány, anebo granty na podporu chovu skotu v zemi.

Zemědělství

Zemědělství je odjakživa na milosti matky přírody, protože největší vliv na úrodu má vždy počasí. Sucho, povodně a jiné vážné povětrnostní podmínky mohou ovlivnit kvalitu plodin nebo zcela zničit sklizeň. Proto téměř všichni obchodníci zemědělských komodit sledují předpovědi počasí, aby dokázali přesněji odhadnout příští úrodu.

Spotřeba kukuřice, sóji, pšenice, rýže atd. se také odvíjí od demografických změn a stravovacích návycích lidí. Podle bývalého tiskového mluvčího Bílého domu Seana Spicera se očekává, že se celosvětová poptávka po potravinách do roku 2050 zvýší o 50 až 97%. S ohledem na tuto skutečnost vezměte v úvahu, že stále více lidí migruje z venkova do měst, kde vydělávají více. Pokud by neexistovaly žádné další aspekty (je tady ale bohužel to „pokud“…), tyto údaje by samy naznačovaly, že ceny zemědělských komodit se musí s průběhem času neustále zvyšovat.

Co naopak může ceny zemědělských komodit hnát dolů jsou technologické pokroky v odvětví. To může znamenat např. geneticky upravená semínka, která vyžadují méně vody, plně automatizované traktory bez řidiče a další. Je také dobré dávat pozor na vládní programy nebo granty určené na rozvoj zemědělství (např. v Americe tzv. Farm Bill Programs).

3 nejpopulárnější komodity světa

Ropa, někdy přezdívaná jako černé zlato, je nejpopulárnější komodita světa vůbec. Jedná se o hlavní zdroj paliva a energie celého světa, ropa je používaná ve všech hlavních průmyslových odvětvích. Mezi nejtypičtější výsledné produkty patří: benzín, topný olej, motorová nafta a propan. Pokud si myslíte, že se do kontaktu s ropou dostáváte pouze když tankujete své auto, tak se šeredně mýlíte. Jakožto petrochemický produkt se totiž ropa běžně používá při výrobě plastů, izolací, nátěrů, čisticích prostředků, maziv (např. strojního a motorového oleje) atd. Seznam produktů, ve kterých se ropa běžně používá je opravdu dlouhý.

Na světe existují 2 hlavní producenti ropy; Brent a West Texas Intermediate (WTI). Brent ropa je těžena v Severním moři, zatímco WTI ropa pochází především z Texasu, Louisiany a Severní Dakoty.

 • Brent – obchodní hodiny – PO-ČT 3:00 – 23:00, PÁ 3:00-22:00, SO & NE zavřeno
 • WTI – obchodní hodiny: PO-ČT 0:00-23:00, PÁ 00:00-22:00, SO & NE zavřeno
 • Kotování ceny ropy: Cena za jeden barel (např. $63 za barel).

* Obchodní hodiny jsou uvedeny v naší aktuální časové zóně GMT+2

Někteří lidé si nemohou představit život bez ní, někteří ji nepijí vůbec. Přesně tak, je řeč o kávě. Spotřeba této komodity se v posledních několika desetiletích neustále zvyšuje a statistiky uvádějí, že lidé denně pijí kolem 2,2 miliard šálků kávy. Kávová zrna mohou být pěstována pouze v subtropických oblastech ve vysokých nadmořských výškách, největšími vývozci kávy jsou Brazílie a Vietnam. Pouze tyto dvě země stojí za vývozem více než 50% kávových zrn.

Při předvídání cen kávy bychom se měli zaměřit především na tyto vlivy: předpovědi počasí, politické napětí v zemích exportující kávu, zprávy o tom, že káva má negativní vliv na lidské tělo. Káva je velmi závislá na exportu, ceny ropy hrají tedy také velkou roli v cenách kávy.

 • Kotování ceny kávy: Cena za kontrakt (např. $93 za kontrakt).

Zlato sloužilo v celé lidské historii jako definice bohatství, poskytující vysoké postavení ve společnosti. Starověcí Egypťané to věděli již 3 000 př.n.l., ale byl to až první římský císař Augustus, který jako první panovník stanovil cenu zlata (45 mincí za libru zlata). Zlato je dnes nejobchodovanějším drahým kovem na světě, který se již nepoužívá jen pro šperky. Má totiž i široké uplatnění ve stomatologii, letectví, kosmonautice, a především ve výrobě elektroniky.

Bohužel zlato se téměř nikdy nerecykluje z elektronických zařízení a vzhledem k tomu, že se každoročně vyrábí zhruba jedna miliarda mobilních telefonů, je značné množství zlata navždy ztraceno. Zatímco poptávka po zlatě je relativně stále stejná, nabídka klesá, protože není objevováno mnoho dalších masivních zlatých dolů.

 • Obchodní hodiny: PO-ČT 0:00-23:00, PÁ 00:00-22:00, SO & NE zavřeno
 • Kotování ceny zlata: Cena za trojskou unci (např. $128 za 0.1 trojskou unci).

* Obchodní hodiny jsou uvedeny v naší aktuální časové zóně GMT+2

Názorná ukázka obchodu s ropou

Plus500 platforma zobrazující obchod s Brent ropou

Abychom demonstrovali, jak jednoduché je otevření CFD obchodu na komodity, tak jsme zvolili populární platformu Plus500. Tato společnost podporuje obchodování CFD na komodity, opce, burzovní fondy a akcie. Pro ukázku obchodu jsme zvolili jednu z nejpopulárnějších komodit světa – Brent ropu.

Jakmile se přihlásíte do platformy můžete začít spekulovat jestli cena této ropy půjde nahoru, anebo dolů.

Minimální velikost obchodu s Brent ropou je u tohoto brokera 5 barelů. U našeho obchodu používáme finanční páku 1:10, což znamená, že musíme složit pouze 10% marži, abychom obchod vytvořili. Pokud obchodujeme s touto výši páky, tak naše zisky i ztráty budou násobeny deseti. U obchodu, který jsme zvolili na ukázku jsme se rozhodli zakoupit CFD na 10 barelů Brent ropy. Požadovaná marže nutná k vytvoření pozice je v našem případě $75.22. Díky použité páce 1:10 bude mít však náš obchod sílu $752.2 investice.

Cena Brent ropy je teď kótovaná na hodnotě $75.22 za barel, pojďme si teď v rychlosti projít, jak by tento obchod mohl skončit a jak by vaše zisky a ztráty byli počítány. Pokud byste zakoupili CFD na 10 barelů Brent ropy při výše zmíněném kurzu a cena by se např. během hodiny zvýšila na $76.22, tak byste vydělali $9.8 na vaší investici (Zavírací cena – Otevírací cena) X počet kontraktů; ($76.22-$75.22) x 10 barelů = $10. Z této částky následně odečteme poplatek brokera (spread), který je v našem případě 0.02 x 10 (použitá páka) = $0.2. Pokud byste tedy v tento moment obchod uzavřeli, tak by váš zůstatek byl $9.8 + $75.22 = $85.02.

V případě, že by cena Brent ropy naopak spadla na $74.22 za barel a vy byste v tento moment obchod uzavřeli, tak byste ztratili z vaší investice $10.2, ($75.22-$74.22) x 10 = – 10$ – $0.2 spread poplatek. To by znamenalo, že by vám z vaší $75.22 investice zbylo $65.02.

COT Report

Ve snaze udělat obchodování s futures kontrakty vice transparentní, každý velký obchodník musí uvádět své aktuálně otevřené obchody na komodity a forex páry. COT report obsahuje informace o všech pozicích těchto velkých hráčů a poskytuje zajímavá data, která můžete při obchodování s komoditami sami použít. COT report je publikován každý pátek ve 21:30 (15:30 EST) a shrnuje stav trhu z předchozího úterý. To znamená, že během víkendu můžeme data analyzovat když je trh komodit zavřený, abychom v pondělí byli připraveni se svými pozicemi.

Stáhnout nejaktualizovanější verzi COT reportu lze přímo ze stránek americké komise pro komoditní futures – https://www.cftc.gov/.

Rozdělení COT reportu

COT report poskytuje data o všech krátkých (short) a dlouhých (long) pozicích, které následující 3 skupiny komoditních obchodníků vytvořili.

 • 1. Komerční obchodníci (Commercials=Hedgers)
 • 2. Nekomerční obchodníci (Non-Commercials=Large Traders)
 • 3. Neregistrované obchodníci (Non-Reportable=small speculators)

Nejdůležitější skupina, na kterou byste se měli zaměřit jsou komerční obchodníci. Právě tato skupina lidí znají trh jak své boty a vědí, kdy je cena komodity nadsazená a kdy naopak zase ne. Komerční obchodníci ve většině případech vytváří ty největší pozice a zbylé 2 skupiny obchodníků se snaží kopírovat jejich obchody. Na rozdíl od zbylých dvou skupin, komerční obchodníci chtějí komodity které obchodují fyzicky vlastnit.

Druhou nejdůležitější skupinou jsou nekomerční obchodníci, tato skupina obchodníků chce vydělat pouze na spekulaci kurzu komodit. Hned po komerčních obchodnících vlastní nekomerční obchodníci ty největší pozice na trhu. Obecně jsou považovány za méně znalé v oboru, než první skupina obchodníků.

Třetí poslední skupina jsou tzv. neregistrovaní obchodníci. Jedná se vlastně o relativně malé spekulanty, kteří mají z těchto třech skupin obchodníků nejméně zkušeností. Právě proto také není doporučováno kopírování jejich pozic.

Jak pracovat s COT reportem

Jakmile otevřete nejaktuálnější COT report, tak se vám zobrazí podobná tabulka.

Jak ale můžete vidět, tak se zde nachází spousta čísel a orientace v údajích není zrovna snadná. Pokud budete chvíli ale na tabulku koukat, tak byste měli vyluštit, kolik krátkých a dlouhých pozic různé typy obchodníků vytvořili a třeba i to kolik obchodů nebylo dokončeno (open interest). Nicméně, všechny tyto informace nejsou až tolik důležité, nebo alespoň ne, pokud je nevidíme na nějakém časovém měřítku. Pokud si necháme data zobrazit na grafu, tak je snazší pochopit sentiment trhu a jak se s postupem času mění. K tomuto účelu lze použít jakýkoliv analytickou aplikaci, která podporuje TOC indikátor. Já osobně používám stránku spreadcharts.com, kde lze s TOC analýzou poměrně jednoduše pracovat (použití platformy je zcela zdarma).