V minulém článku jsme si povídali o tom, jak funguje FreeStockCharts. Dnes se zaměříme na program, který funguje na úplně stejném principu a je považován za jednu z nejpoužívanějších a nejdostupnějších platforem k technické analýze, která je zdarma ke stažení, ano jedná se o MetaTrader 4.

K čemu slouží MetaTrader?

  • Pro studium grafů
  • Pro automatické alerty (upozornění)
  • Pro technickou analýzu

Program lze také využít pro samotné obchodování, pokud váš broker MT4 podporuje. V případě, že váš makléř MT4 nemá, doporučuji si i tak program stáhnout (třeba u jiného brokera) a použít ho pro analýzu grafů. Jakmile budete mít trh „přečtený“z MetaTraderu, otevřete si např. webovou platformu vaší společnosti, kde už jen zadáte příkaz k otevření obchodu.

MetaTrader 4 – Kde je zdarma ke stažení

MetaTrader 4 je zdarma ke stažení prakticky u většiny forexových brokerů. Pokud si nejste jisti, kteří brokeři nabízí MT4, přejdete na našeho srovnávače brokerů a v levem menu zaklikněte, že hledáte brokera, který nabízí právě platformu MT4. Následně navštivte stránky některého z brokerů a obchodní platformu MT4 si bezplatně stáhněte.

Základní používání MetaTraderu 4

Po úspěšném zprovoznění programu se můžeme pustit do jeho základního používání. V první řadě budete určitě neustále potřebovat grafy s různými podkladovými aktivy, ty můžete vybírat hned dvojím způsobem. První varianta je, že kliknete nahoře vlevo na ikonku soubor a zvolíte nový graf. Druhá možnost je kliknout na tlačítko + , které je hned pod ikonkou soubor. Jakmile si vyberete Vaše podkladové aktivum, tak se vám ihned do programu přidá graf s jeho vývojem ceny. Abychom mohli u tohoto grafu nastavit časový rámec použijeme tlačítka, která se nachází hned nad naším grafem. Máme na výběr mezi M1, M5, M15, M30, H1, H4, D1, W1, MN. Jedná se o zkratky, kdy M představuje minuty(minutes), H – hodiny (hours), D – dny (days), W – týdny (weeks), MN – měsíce (months). Číslo za touto zkratkou pak představuje, jak dlouhé časové období bude svíčka ukazovat. Pokud zvolíme například M5, tak se nám zobrazí graf na kterém bude jedna svíčka představovat 5 minut vývoje ceny.

Jak můžete vidět na ukázce výše, tak já už mám změněný graf na svíčkový a mám v něm přidaný ADX indikátor, který mi pomáhá určit, zdali se nachází trh v trendu. V případě, že si chcete změnit druh vašeho grafu, tak klikněte v horním menu na tlačítko graf. Zde už můžete ihned zvolit, zdali chcete sloupcový, svíčkový, nebo čárový graf.

Přidávání indikátorů a oscilátorů

Jen málokterá obchodní strategie by se obešla bez indikátorů, ty můžeme v MT4 přidávat opět dvojím způsobem. První možnost vidíme neustále v podobě levého menu, kde máme tyto ukazatele roztříděny podle jejich kategorie. Druhá možnost, jak přidat jakýkoli indikátor se nachází pod horním tlačítkem vložit. Zde klikneme na ukazatele a můžeme si opět vybrat ten, který zrovna potřebujeme. Pokud by Vám nestačila nabídka těchto ukazatelů, tak si můžete stáhnout vlastní, které pak do MetaTraderu importujete. Tyto indikátory „navíc“ se Vám pak zobrazí pod tlačítkem vlastní.

Jak přidat stažený indikátor do MetaTraderu

Pokud jste si stáhli na některém webu indikátor, který není v základní nabídce MT4, tak ho přidáte následujícím způsobem. V případě, že máte právě otevřený MetaTrader, tak ho zavřete. Otevřete si složku, kde máte nainstalovaný MT a do složky indicators vložte Váš MQL4 soubor. Pokud máte problém s tím najít, kde máte program nainstalovaný, tak si znovu otevřete MT4 klikněte Soubor>Otevřít složku dat. Já jsem asi omylem uložil program na špatné místo na disku, to ale vůbec nevadí. Moje otevřená adresa je C:\Users\Desi\AppData\Roaming\MetaQuotes\Terminal\B6E6CD4C8D7BFB8C3DD7659DADC34F1E\MQL4\Presets), zde se tedy nachází můj MT4. Nyní se dostante o složku víš, takže odstraňte Presets a otevřete si složku indicators. Po přidání vašeho indikátoru do složky znovu otevřete MT4 a dejte Vložit>Ukazatele>Vlastní> Název Vašeho Nového Ukazatele.

Alarm a jeho používání

MT4 nabízí i tzv. alarmy, které Vás upozorní při překročení určité cenové hladiny, nebo při jejím propadu. Alarm můžete nastavit rovněž i na konkrétní čas. Spravovat alarmy můžete v okně terminál, pokud ho nemáte zapnutý, tak si ho v horním menu spusťte (ikonka pod tlačítkem grafy). Po jeho aktivování se vám zobrazí spodní lištička ve které je záložka alarmy. Pro přidání alarmu klikněte pravým tlačítkem do bílého prostoru a dejte vytvořit. Zde si vyberte jakým způsobem chcete být upozornění (zvukem v programu, emailem…). Poté si nastavte Váš měnový pár a při jaké změně chcete upozornit. Ve zdroji si nastavte zvukovou stopu, která se při dosažení vaší podmínky spustí a celý proces potvrďte tlačítkem ok.