Upozornění: Tento článek neslouží jako investiční doporučení.

Určitě si pamatuje pohádkovou postavu Pinokia, která byla známá svým dlouhým nosem. Kdykoli Pinokio zalhal, nos mu narostl. Stejně tak to funguje i u této strategii, kdykoliv se nás snaží svíčka obelhat dlouhým nosem (knotem), tak je solidní šance, že se trh obrátí do opačného směru (trendu). Pinokio bar (Pinocchio), zkráceně známý jako pin bar poznáme tedy krátkým tělem svíčky a dlouhým knotem svíčky. Takový pin bar může vypadat například takto.

pinokio

Pin bar používají, jak forex obchodníci, tak i obchodníci s kryptoměnami, nebo binárními opcemi. V zásadě tato strategie funguje tak, že pokud máte svíčku s dlouhým horním knotem, tak můžete uvažovat o short pozici (předpověd, že cena aktiva půjde dolů). V opačném případě, kdy má zase svíčka dlouhý knot dole, tak můžete uvažovat o zvolení long pozice (předpověd, že cena aktiva půjde nahoru). Záleží na vás, jestli do obchodu vstoupíte ihned, jakmile tento knot u svíčky uvidíte, anebo jestli chvíli počkáte. Osobně doporučuji otestovat a vyzkoušet obě varianty, abyste zjistili, co vám funguje nejlépe. Pojdme se ted podívat jaké pin bary rozlišujeme a jaké na ně existují strategie.

Pin bary rozlišujeme na býčí a medvědí.

pin-bar-3

Na obrázkách výše vidíme býčí pin bary (B, C, D, E) a medvědí pin bary (A,F). Svíčky bud na sebe berou formaci kladiva, padající hvězdy, anebo náhrobního kamene (můžete znát také pod anglickými názvy: a hammer”, “a shooting star”, “a gravestone“.). V případě, že je otevírací cena nižší, než při uzavření svíčky, jedná se o býčí pin bar. V opačné situaci, kdy je otevírací cena vyšší, než při uzavření, tak se jedná o medvědí pin bar. Čím kratší je tělo svíčky a čím delší je knot, tím silnější může tento pin-bar signál být. Při obchodování pomocí pin-baru byste také měli brát v potaz velikost okolních svíček.

Použití pin baru

Pin bar je vhodné používat s nějakým dalším indikátorem a to nejlépe trendovým, protože každá svíčka s dlouhým spodním, anebo horním knotem a krátkým tělem je pin-bar. Proto je nejlepší obchodovat pouze takové pin-bary, které naznačují konec korekce trendu. Signál je silnější při obchodování pomocí supportních a rezistentních úrovní, protože pin-bar často překračuje SR úrovně, čímž může dojít k vytvoření falešného signálu k nákupu, anebo prodeji.

Strategie s pin barem

Jak už bylo zmíněno výše, tak použití pouze samotného pin baru není úplně ideální kvůli falešným signálům. Proto je dobré při technické analýze a při studování pin barů používat potvrzující indikátor. Můžete například vyzkoušet Simple Moving Average (SMA) na 5 minutovém grafu. Poměrně populární technika, která je používaná je nákup aktiva, jakmile býčí pin- bar přesáhne SMA hodnotu 200. Pokud naopak medvědí pin-bar bude nižší, než 200 SMA, dá se uvažovat o spekulaci na pokles ceny.